Rus Uçağı Vurmanın Maliyeti


24 Aralık 2015 14:12

Hadi bir hayal uğruna Suriye bataklığına ülkeyi soktunuz, çırpınıp duruyor ve çırpındıkça da batıyorsunuz anladık.
Rus uçağını vurmanın maliyetini de mi hesap edemediniz?
Rus jetini düşürme emrini verirken aklınızdan ne geçiyordu?
Rusya’nın uygulayacağı ekonomik ambargolar bir yana Rusların intikam için ilk başta Türkmenleri bombalayacağını nasıl hesaba katmadınız?
Dün Suriye’ye tampon bölge kuracağım derken bugün Avrupa Birliği için tampon olmak aklınıza hiç gelmedi mi?
Esad gitsin diye önünüze geleni silahlandırırken, Rusların dönüp dolaşıp ayrılıkçı Kürt unsurları Türkiye’ye karşı kullanacağını da mı hesap etmediniz?
Dün avazınız çıktığınca Suriye’de güvenli bölge kuracağız diye bağırırken Rusya’nın Suriye hava sahasını Türk uçaklarına kapatacağı ve bizi Suriye’ye sokmayacağını da mı düşünmediniz?
Ya Rusların sırf bizim canımızı yakmak için Ermenileri kışkırtıp kardeş Azerbaycan’ı vurduracağını hiç aklınızdan geçmedi mi ?
Kıbrıs da işin cabası. ABD Başkan yardımcısı Biden ’e Kıbrıs’tan askeri çekeceğim diye söz verdiğiniz için oraya hiç girmiyorum bile.
Ya Irak;
4 Temmuz günü Türk askerinin başına çuval geçirildiğinde ABD askerlerine öncülük ve destek olan İlla da Bağımsız Kürdistan diyen Barzani’nin peşmergelerini eğitirken aklınızdan ne geçiyordu? Ben sizin aklınızdan ne geçtiğini çok iyi biliyorum.4 Temmuz gibi kurulması kurulan sözde Kürdistan’ın önünde Tek engel gördüğünüz Türk Silahlı Kuvvetlerine kurulan Balyoz, Ergenekon gibi kumpasların bugünlerin temelini atılması olduğunu da biliyorum. Zaten bunu eski milletvekilleriniz TV programlarında bas bas bağırıyor.
Hadi iyimser olalım “sizin bir an vatansever olduğunuzu düşünelim” ve diyelim ki düşmanımı yanımda kontrollü tutayım gibi bir hayale kapıldınız. Ya Irak hükümetinin bütün itirazlarına rağmen Kuzey Irak petrolünü alıp Dünya’ya pazarladığınız da, bugün kızdırdığınız Rusya ve İran kontrolünde ki Irak hükümetinin kalkıp askerinizi burada artık istemiyoruz diyeceğini de mi tahmin etmediniz?
Hata ben de aslında boş yere soruyorum düşünmediniz mi diye.
Zaten şahsi çıkarlar yerine Türkiye’nin çıkarlarını düşünebilseniz;
Esad’ı devirip Suudi Arabistan ve Katar’ın petrol ve doğal gazını Esad’sız Suriye üzerinden Türkiye’ye oradan da Avrupa’ya akıtacağım diye hayallere kapılmazdınız.
Zaten düşünseniz; Şu an için en büyük geliri Avrupa’ya doğal gaz ve petrol satmak olan Rusya’nın Üçüncü Dünya Savaşını göze alıp kendisini hayatta tutan temel gelir kaynağını koruyacağı aklınıza gelirdi.
Zaten bunların hepsini hesap edip düşünseniz;
Bugün bile cahilce Rusya’nın Suriye’de ne işi var gibi saçma sapan sorular sormazdınız.